19. april 2022.

Portal Capital.ba – Bukti rat za vođu radnika RITE Ugljevik, sindikat pocijepan

april 19. | Категорија: Обавјештења, Синдикални одбор | Објавио: Aco0305959 Нема коментара

UGLJEVIK – Zajedništvo i solidarnost najvažnija su načela sindikalizma. Ta načela ovih dana srušena su u Sindikalnoj organizaciji najvećeg proizvođača električne energije u Republici Srpskoj koja okuplja oko 1.800 radnika.

Nedavno održani sindikalni izbori u Rudniku i termoelektrani (RiTE) Ugljevik pokazali su da među izabranim predstavnicima radnika postoje duboke podjele, koje najmanje idu u korist radnika.

Deset od trinaest novoizabranih članova Odbora održalo je danas sjednicu na kojoj je predložen novi predsjednik i zamjenici sindikata.

Međutim, aktuelno sindikalno rukovodstvo smatra kako je ona održana mimo pravila i procedura, te da se na njoj “prekrojila” volja radnika.

Boban Benović predložen je za novog predsjednika Sindikata, a Dalibor Zarić i Slaviša Čuturić za njegove zamjenike. Svi oni su u Odbor izabrani na nedavno održanim izborima, a imenovanja bi trebalo da potvrdi Skupština, za koju su takođe bili organizovani i sprovedeni izbori.

Inače, sjednici nije prisustvovao aktuelni predsjednik sindikata Zoran Mićanović, a koji je imao najviše glasova među kandidatima za novi Odbor.

On kaže da ga niko nije pozvao na sjednica za koju usput tvrdi da je nelegalna i nelegitimna jer Komisija za izbor, koja je vodila proces, nije završila sve predviđene procedure.

Prema njegovim riječima, kada se raspišu izbori sve aktivnosti vodi Komisija za izbore, a kada se oni završe konstituiše se Sindikalni odbor po proceduri koja nalaže da se na toj sjednici rezultati verifikuju.

Na njoj se onda kandidat sa najvećim brojem glasova predlaže za predsjednika, a druga dvojica po broju glasova su potpredsednici, te se sa tim predlozima se ide na skupštinu koja te predloge verifikuje.

“Ovde ta procedura nije ispoštovana nego su nametnuti kandidati od Uprave preduzeća”, tvrdi Mićanović i poručuje kako će pravdu tražiti kod institucija sistema.

Na ove optužbe pokušali smo da dobijemo stav Uprave, ali nam se direktor preduzeća Čedomir Stojanović nije odgovarao na telefonske pozive, a Benović, kandidat za novog predsjednika Sindikata, bio je nedostupan.

Međutim, javio se predsjednik Komisije za sprovođene izbora, Ivan Radovanović koji je dao svoje viđenje ove situacije.

Mislim da su pojedinci izašli iz okvira propisanih procedura i pravila kada je riječ o implementaciji izbora. Komisija mora da završi sve radnje koje su definisane pravilnicima i odlukama u okviru svog mandata. Nadam se da će sve neusaglašene stvari biti riješene pregovorima jer mi smo organizacija koja je dio velikog sistema Sindikata udruženih radnika energetike Republike Srpske. Ako se ne budu mogli usaglasiti pregovorima, uputićemo im dopis i tražiti da oni u skladu sa svojim nadležnostima donesu odluke”, kaže on.

On kaže da je na rad tijela na čijem je bio čelu postojao ogroman pritisak ljudi bliskih Upravi preduzeća koji su imali ovlaštenja da se miješaju u izborni proces.

Po mojoj procjeni u ovoj sindikalnoj organizaciji su se vidno narušili odnosi i izašlo se iz okvira proceduralnih radnji propisanih aktima sindikata, odlukama, i pravilima koja se moraju poštovati”, zaključio je on.

Inače, sindikalni izbori u RiTE Ugljevik održani su 11., 12., i 12., aprila.

Preuzeto sa portala:https://www.capital.ba

Упозорење

УПОЗОРЕЊЕ

Захтјев